بهترین فیلم های وسترن تمام دوران

هفت دلاور

این فیلم داستان راهزنی را دنبال می کند که هر سال دهکده‌ی کوچک کشاورزی مکزیکی‌ای را به وحشت می‌اندازد. چند تن از بزرگان دهکده سه تن از کشاورزان را به ایالات متحده می‌فرستند تا به دنبال مردان مسلح برای دفاع از آن‌ها بگردند. آن‌ها در نهایت با هفت نفر (همچون عنوان) به توافق می‌رسند که هر یک به دلیل متفاوتی می‌آیند. این وسترن برجسته از کارگردان جان استرجز در واقع بازسازی – به سبک وسترن غربیِ قدیمی – از فیلم ژاپنی هفت سامورایی محصول 1954 آکیرا کوروساوا است.

این نسخه‌ی 1960 سپس در سال 2016 به کارگردانی آنتوان فوکوا و با بازی دنزل واشنگتن بازسازی شد. با این حال، نسخه‌ی اصلی هم موفقیت‌های منتقدانه و هم تجاری مختص به خودش را داشت و منجر به ساخت سه دنباله، از جمله یک سریال تلویزیونی شد. در سال 2013، این فیلم برای ثبت ملی فیلم ایالات متحده توسط کتابخانه‌ی کنگره به عنوان اثری که از نظر فرهنگی، تاریخی یا زیبایی‌شناختی حایز اهمیت است، انتخاب شد.

پس از یک غیبت طولانی سه ساله، ایتان ادواردز، کهنه سرباز جنگ داخلی آمریکا، زخمی شده از جنگ، در خانه دورافتاده و غبارآلود تگزاس برادرش، آرون، ظاهر می شود. در عوض، سرباز کم حرف سابق، با امید زیاد برای یافتن آرامش، یک اودیسه خیانت آمیز پنج ساله قصاص را آغاز می کند، زمانی که حزب قاتل کومانچی رئیس ظالم اسکار خانواده او را قتل عام می کند، مزرعه را به خاک می سوزاند و 9 نفر او را می رباید. خواهرزاده یک ساله، دبی. اتان و همراه جوانش، مارتین پاولی، با نفرت از سرخپوستان، از میان صحرای نابخشوده سوار می شوند تا دبی گمشده خود را پیدا کنند. با این حال، آیا زنی که از دست دادند و زندانی در تیپی اسکار هنوز همان زنی است که جستجوگران به دنبال آن هستند؟

جانی گیتار

یکی از جالب‌ترین، پر زرق‌وبرق ترین و اصیل‌ترین فیلم‌های تمام دوران، جانی گیتار، شاهکاری واقعاً نمادین از نابغه‌ی مرتد نیکلاس ری است. این فیلم شخصیت اصلی، جانی گیتار، را روایت می‌کند که وارد سالنی در حومه‌ی یک شهرک گاوداری می‌شود و به یار قدیمی‌اش، وین، برمی‌گردد که سالن‌نگهدار و رهبری مقتدر است و یکی از سرسخت‌ترین و مستقل‌ترین زنان در تاریخ سینما محسوب می‌شود و جوآن کرافورد آن را تا حد کمال بازی کرده است.

این فیلم در آن زمان یک شکست کامل از نظر منتقدان بود (نیویورک تایمز آن را یک شکست نامید، در حالی که نیویورک هرالد تریبیون معتقد است که با «فمینیسمی افراطی» مواجه‌ایم)، اما منتقدان فرانسوی آن را ستودند و اصرار داشتند که آن را به طور مکرر در سینماها نمایش دهند. در نهایت، این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های ساخته شده تاریخ سینما قلمداد می‌شود. «جانی گیتار» وسترنی پر رنگ و لعاب، پرشور و سبک و با برخی از بهترین دیالوگ‌های تمام دوران است. فیلمی است که تنها در دنیای عجیب و غریب و بی‌پروای خودش معنا پیدا می‌کند.

شجاعت واقعی
امروزه ساختن نسخه‌های بازسازی از فیلم‌های کلاسیک به امری عادی تبدیل شده است. هیچ‌کس انتظار ندارد که نسخه‌ی بازسازی شده از نسخه‌ی اصلی پیشی بگیرد، وقتی چنین چیزی به وقوع می پیوندد، اتفاق فوق‌العاده زیبایی می‌افتد. فقط برادران کوئن می‌توانند یکی از بهترین فیلم‌های اواخر دوره‌ی حضور جان وین در سینما را بازسازی کنند و مسلماً از آن به شکلی فوق‌العاده پیشی بگیرند. با بازی خیره‌کننده‌ی بازیگر تازه‌واردی به نام هیلی استینفلد (که مقهور بازی بازیگران کهنه‌کار مقابلش نمی‌شود)، جف بریجز، مت دیمون و جاش برولین، «شجاعت حقیقی» فیلم خاصی است، چراکه کارگردان‌ها درک درستی از امریکا و سینمای‌اش دارند: گذشته، آینده و زمان حالش، همگی در فیلم وسترنی جمع شده‌اند که توأمان نوستالژیک و معاصر است.

 

ماجرای نیمروز

فیلم مشهور «ماجرای نیمروز» نیز سیاسی‌ترین فیلم فهرست است و اساساً به عنوان تمثیلی برای شکار جادوگران مک کارتی و وحشت سرخ دهه 50 کار می‌کند. گری کوپر نقش مارشالی را بازی می‌کند که باید بین رویارویی با راهزنان یا فرار از شهر با همسر جدیدش تصمیم بگیرد. فیلمی درباره رویارویی با وظیفه و گرفتن تصمیمات نامطلوب، در زمان خود با حضور بزرگ‌ترین ستاره این ژانر، جان وین، تصویربرداری شد. او آن را غیرآمریکایی می‌دانست، زیرا با کهن‌الگوی قهرمانی که از یک قهرمان داستان یا تصویر مثبت جامعه انتظار می‌رفت، مطابقت نداشت.

«ماجرای نیمروز» به عنوان یکی از اولین وسترن‌های بازنگرانه تصویری عمیقاً تأثیرگذار است که در تضاد با بسیاری از عقایدی است که برای فیلمی مانند آن ایجاد شده است، بنابراین تاریخ را می سازد و راه را برای درک بازتر و متنوع تر نه تنها وسترن، بلکه از وسترن باز می کند. به تصویر کشیدن مردانگی در فیلم.

بوچ کسیدی و ساندنس کید

این فیلم یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست. فیلم بر اساس زندگی واقعی دو یاغی؛ بوچ کسیدی و ساندنس کید، به ترتیب با بازی پل نیومن و رابرت ردفورد است. بوچ کسیدی سردسته‌ی گروهی در غرب وحشی است و وقتی او و ساندنس کید از سفر برمی‌گردند، متوجه می‌شوند که گروه سردسته‌ی تازه‌ای را برای خود انتخاب کرده‌اند. این واقعه مجموعه‌ای از سرقت‌ها، خشونت و فرار برای ساختن زندگی‌ای دیگر را رقم می‌زند. این فیلم پرفروش‌ترین فیلم سال ۱۹۶۹ شد و به یکی از برترین‌ فیلم‌های وسترن اکران شده در تمام دوران تبدیل شد.

بوچ کسیدی و ساندنس کید فیلمی برجسته فارغ از ژانر لقب گرفته و یکی از فیلمنامه‌نویس‌های برنده‌ی اسکار، آرون سورکین، آن را «درسی برای یادگیری سینما در تمام زمینه‌ها» قلمداد کرده است. فیلمنامه‌ی ویلیام گلدمن اغلب به عنوان یکی از بهترین فیلمنامه‌های سینما درنظر گرفته می‌شود و فیلمنامه و خود فیلم همچنان به عنوان اثری تأثیرگذار برای نویسندگان و کارگردانان آینده‌دار محسوب می‌شود.

شِین

به ندرت فیلمنامه‌ای به اندازه‌ی «شِین» کارگردانی و ساخته شده است. ظاهراً فیلم نمی‌بایست موفق عمل کند – پر از داستان‌هایی است که قبلاً در سال 1953 در فیلم‌های مختلف تکرار شده بودند (غریبه/سرگردانی که به شهر می‌آید و فقط می‌خواهد از گذشته‌اش پیشی بگیرد، اما مجبور می‌شود با خشونت اجتناب‌ناپذیر مقابله کند) و تولید بسیار مشکل‌زا داشت (ستاره اصلی آلن لاد که نقش یک تفنگچی چیره‌دست را بازی می کرد، از اسلحه متنفر بود و از کار با آن‌ها بسیار وحشت داشت، تا جایی که یکی از صحنه‌های تیراندازی باید 116 بار فیلمبرداری می‌شد؛ جک پالنس، شخصیت شرور فیلم از سوار شدن بر اسب وحشت داشت. او یک بار با موفقیت از اسب پیدا شد و همین صحنه چندین بار در طول فیلم استفاده شد).

با این حال جورج استیونز و فیلمبردارش لویال گریگز موفق می‌شوند کهن‌الگوی خیر در برابر شر را به شکلی استادانه اجرا کنند و فیلم بلافاصله به اثری محبوب تبدیل شد. نحوه‌ی فیلم‌برداری از خاک، چهره‌ها، حیوانات و مناظر خیره‌کننده است و استفاده‌ی پیشگامانه از سیستم عریض جدید، مناظر را با حساسیت حماسی خیره‌کننده‌ای به تصویر می‌کشد و در عین حال اجازه می‌دهد کلوزآپ‌های عالی استیونز به شکلی خارق‌العاده بیان شوند. هر فریم از «شِین» شاهکاری چندوجهی است، با جلوه‌های بصری فیلم که تصویر معمول و اسطوره‌ای وسترن آمریکایی را برای دهه‌های آینده تعریف می‌کند.

داستان زن جوانی به نام خانم مک بین است که از نیواورلئان به مرز یوتا، در لبه غرب آمریکا نقل مکان می کند. او وارد می شود تا شوهر و خانواده جدیدش را ببیند که سلاخی شده اند، اما توسط چه کسی؟ مظنون اصلی، شاین عاشق قهوه، با او دوست می شود و به افتخار او، به دنبال قاتل واقعی، رهبر گروه قاتل فرانک، پیشنهاد می کند. هارمونیکا او را همراهی می‌کند، مردی که از قبل در تلاش برای رسیدن به نتیجه است.

خوب بد زشت

بلوندی، خوب (کلینت ایستوود)، یک تفنگچی حرفه ای است که در تلاش است چند دلار به دست آورد. چشمان فرشته، بد (لی ون کلیف)، یک هیتمن است که همیشه به یک کار متعهد می شود و آن را به پایان می رساند – تا زمانی که برای انجام آن پول داده شود. و توکو، زشت (الی والاک)، یک قانون شکن تحت تعقیب است که سعی دارد از مخفیگاه خود مراقبت کند. توکو و بلوندی با هم شراکت دارند و از فضل توکو پول می گیرند، اما وقتی بلوندی شراکت را باز می کند، توکو سعی می کند بلوندی را شکار کند. وقتی بلوندی و توکو با کالسکه اسبی مملو از اجساد مرده روبرو می شوند، به زودی از تنها بازمانده، بیل کارسون (آنتونیو کاساله) متوجه می شوند که او و چند مرد دیگر گنجینه ای از طلا را در یک قبرستان دفن کرده اند. متأسفانه، کارسون می میرد و توکو فقط نام قبرستان را می یابد، در حالی که بلوندی نام روی قبر را می یابد. حالا این دو باید یکدیگر را زنده نگه دارند تا طلا را پیدا کنند. چشمان فرشته (که به دنبال بیل کارسون بود) متوجه می شود که توکو و بلوندی با کارسون ملاقات کرده اند و می داند که آنها می دانند طلا کجاست. اکنون او به آنها نیاز دارد تا او را به سمت آن سوق دهند. حالا خوب، بد و زشت باید همه با هم مبارزه کنند تا طلای 200000 دلاری را بدست آورند.

پس از فرار از مرگ با پوست دندان‌هایش، فاحشه‌ای که به طرز وحشتناکی تغییر شکل داده شده، دلیلا فیتزجرالد، و همکاران وحشت زده و به همان اندازه خشمگینش، شجاعت پیدا می‌کنند تا در شهر خطرناک بیگ ویسکی در وایومینگ در دهه 1880 به دنبال تلافی باشند. ویلیام مونی، قانون‌گذار بدنام سابق و کشاورز خوک فقیر کنونی کانزاس، با جایزه‌ای سنگین بر سر عاملان، که توسط کلانتر سرسخت “بیل کوچک” دگت تحریک می‌شود، آخرین ماموریت مرگبار را برای یافتن مردان پشت سر انجام می‌دهد. جنایت وحشتناک مانی همراه با شریک قدیمی خود در جنایت، ند لوگان، و مرد مسلح جوان بی‌تجربه، “Schofield Kid”، وارد دنیای خطرناکی می‌شود که سال‌ها پیش از آن صرف نظر کرده است، زیرا می‌داند که درست به دام مرگبار می‌رود. با این حال، او هنوز باید راهی برای تربیت فرزندان بی مادرش بیابد. حالا خون خون می خواهد. قهرمان کیست و شرور کیست؟